Computer memory Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K5)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K5) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70a Gen 2 (11K5) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846, 4X71D09532 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11K5000EBL, 11K5000ECK, 11K5000ECR, 11K5000EEE, 11K5000EEU, 11K5000EFN, 11K5000EFR, 11K5000EGE, 11K5000EHX, 11K5000EIL, 11K5000EIX, 11K5000EMB, 11K5000EMD, 11K5000EMF, 11K5000EMG, 11K5000EMH, 11K5000EML, 11K5000EMN, 11K5000EMS, 11K5000EMX, 11K5000EMZ, 11K5000ENX, 11K5000EPB, 11K5000EPG, 11K5000ERI, 11K5000ESP, 11K5000ETX, 11K5000EUK, 11K5000EZY, 11K5000FBL, 11K5000FCK, 11K5000FCR, 11K5000FEE, 11K5000FEU, 11K5000FFN, 11K5000FFR, 11K5000FGE, 11K5000FHX, 11K5000FIL, 11K5000FIX, 11K5000FMB, 11K5000FMD, 11K5000FMF, 11K5000FMG, 11K5000FMH, 11K5000FML, 11K5000FMN, 11K5000FMS, 11K5000FMX, 11K5000FMZ, etc.
|
Order info
| Item number | SP396539 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578596804 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K5) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K5)
Login