Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K6)
Expand the memory of your Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K6) by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70a Gen 2 (11K6) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846, 4X71D09532 |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11K60001BL, 11K60001CK, 11K60001CR, 11K60001EE, 11K60001EU, 11K60001FN, 11K60001FR, 11K60001GE, 11K60001HX, 11K60001IL, 11K60001IX, 11K60001MB, 11K60001MD, 11K60001MF, 11K60001MG, 11K60001MH, 11K60001ML, 11K60001MN, 11K60001MS, 11K60001MX, 11K60001MZ, 11K60001NX, 11K60001PB, 11K60001PG, 11K60001RI, 11K60001SP, 11K60001TX, 11K60001UK, 11K60001ZY, etc.
|
Order info
| Item number | SP396542 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578596811 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K6) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70a Gen 2 (11K6)
Login