Computer memory Lenovo ThinkCentre M70q (11DT)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkCentre M70q (11DT) by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70q (11DT) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11DT000CBL, 11DT000CCR, 11DT000CEE, 11DT000CEU, 11DT000CFR, 11DT000CGE, 11DT000CHX, 11DT000CIX, 11DT000CMB, 11DT000CMD, 11DT000CMG, 11DT000CPB, 11DT000CPG, 11DT000CRI, 11DT000CSP, 11DT000CTX, 11DT000CUK, 11DT000CZY, 11DT000DBL, 11DT000DCR, 11DT000DEE, 11DT000DEU, 11DT000DFR, 11DT000DGE, 11DT000DHX, 11DT000DIX, 11DT000DMB, 11DT000DMD, 11DT000DMG, 11DT000DPB, 11DT000DPG, 11DT000DRI, 11DT000DSP, 11DT000DTX, 11DT000DUK, 11DT000DZY, 11DT000EBL, 11DT000ECR, 11DT000EEE, 11DT000EEU, 11DT000EFR, 11DT000EGE, 11DT000EHX, 11DT000EIX, 11DT000EMB, 11DT000EMD, 11DT000EMG, 11DT000EPB, 11DT000EPG, 11DT000ERI, 11DT000JZY, 11DT000KBL, 11DT000KCR, 11DT000KEE, 11DT000KEU, 11DT000KFR, 11DT000KGE, 11DT000KHX, 11DT000KIX, 11DT000KMB, 11DT000KMD, 11DT000KMG, 11DT000KPB, 11DT000KPG, 11DT000KRI, 11DT000KSP, 11DT000KTX, 11DT000KUK, 11DT000KZY, 11DT000LBL, 11DT000LCR, 11DT000LEE, 11DT000LEU, 11DT000LFR, 11DT000LGE, 11DT000LHX, 11DT000LIX, 11DT000LMB, 11DT000LMD, 11DT000LMG, 11DT000LPB, 11DT000LPG, 11DT000LRI, 11DT000LSP, 11DT000LTX, 11DT000LUK, 11DT000LZY, 11DT000MBL, 11DT000MCR, 11DT000MEE, 11DT000MEU, 11DT000MFR, 11DT000MGE, 11DT000MHX, 11DT000MIX, 11DT000MMB, 11DT000MMD, 11DT000MMG, 11DT000MPB, 11DT000MPG, etc.
|
Order info
| Item number | SP356983 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578195793 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70q (11DT) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70q (11DT)
Login