Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M70s (11EW)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkCentre M70s (11EW) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Lenovo ThinkCentre M70s (11EW).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70s (11EW) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z78724 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 11EW0009BL, 11EW0009EE, 11EW0009EU, 11EW0009FN, 11EW0009FR, 11EW0009GE, 11EW0009HX, 11EW0009IX, 11EW0009MB, 11EW0009MD, 11EW0009MF, 11EW0009MG, 11EW0009MH, 11EW0009ML, 11EW0009MS, 11EW0009MX, 11EW0009MZ, 11EW0009NX, 11EW0009PB, 11EW0009PG, 11EW0009RI, 11EW0009SP, 11EW0009TX, 11EW0009UK, 11EW000ABL, 11EW000AEE, 11EW000AEU, 11EW000AFN, 11EW000AFR, 11EW000AGE, 11EW000AHX, 11EW000AIX, 11EW000AMB, 11EW000AMD, 11EW000AMF, 11EW000AMG, 11EW000AMH, 11EW000AML, 11EW000AMS, 11EW000AMX, 11EW000AMZ, 11EW000ANX, 11EW000APB, 11EW000APG, 11EW000ARI, 11EW000ASP, 11EW000ATX, 11EW000AUK, etc.
|
Order info
| Item number | SP360505 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578235154 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70s (11EW) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70s (11EW)
Login