Computer memory Lenovo ThinkCentre M70s Gen 3 (11T7)
8GB memory for Lenovo ThinkCentre M70s Gen 3 (11T7). The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70s Gen 3 (11T7) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71D07928 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 11T7000SBL, 11T7000SEE, 11T7000SEU, 11T7000SFN, 11T7000SGE, 11T7000SUK, 11T7000TBL, 11T7000TEE, 11T7000TEU, 11T7000TFN, 11T7000TGE, 11T7000TUK, etc.
|
Order info
| Item number | SP409279 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578723347 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70s Gen 3 (11T7) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70s Gen 3 (11T7)
Login