Computer memory Lenovo ThinkCentre M70s Gen 3 (11TC)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkCentre M70s Gen 3 (11TC) by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70s Gen 3 (11TC) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71D07928 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 11TC0003BL, 11TC0003CK, 11TC0003CR, 11TC0003EE, 11TC0003EU, 11TC0003FR, 11TC0003GE, 11TC0003HX, 11TC0003IX, 11TC0003MB, 11TC0003MD, 11TC0003MG, 11TC0003MH, 11TC0003PB, 11TC0003PG, 11TC0003RI, 11TC0003SP, 11TC0003TX, 11TC0003UK, 11TC0003ZY, etc.
|
Order info
| Item number | SP409285 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578723446 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70s Gen 3 (11TC) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70s Gen 3 (11TC)
Login