Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (11T5)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (11T5) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70t Gen 3 (11T5) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71D07928 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 11T50005BL, 11T50005EE, 11T50005EU, 11T50005FN, 11T50005GE, 11T50005IL, 11T50005UK, 11T50006BL, 11T50006EE, 11T50006EU, 11T50006FN, 11T50006GE, 11T50006IL, 11T50006UK, etc.
|
Order info
| Item number | SP409288 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578723453 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (11T5) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (11T5)
Login