Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (11TA)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (11TA) by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (11TA).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70t Gen 3 (11TA) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 11TA002BBL, 11TA002BCK, 11TA002BCR, 11TA002BEE, 11TA002BEU, 11TA002BFR, 11TA002BGE, 11TA002BHX, 11TA002BIX, 11TA002BMB, 11TA002BMD, 11TA002BMG, 11TA002BMH, 11TA002BPB, 11TA002BPG, 11TA002BRI, 11TA002BSP, 11TA002BTX, 11TA002BUK, 11TA002BZY, 11TA002CBL, 11TA002CCK, 11TA002CCR, 11TA002CEE, 11TA002CEU, 11TA002CFR, 11TA002CGE, 11TA002CHX, 11TA002CIX, 11TA002CMB, 11TA002CMD, 11TA002CMG, 11TA002CMH, 11TA002CPB, 11TA002CPG, 11TA002CRI, 11TA002CSP, 11TA002CTX, 11TA002CUK, 11TA002CZY, 11TA002DBL, 11TA002DCK, 11TA002DCR, 11TA002DEE, 11TA002DEU, 11TA002DFR, 11TA002DGE, 11TA002DHX, 11TA002DIX, 11TA002DMB, etc.
|
Order info
| Item number | SP471455 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488349621 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (11TA) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (11TA)
Login