Computer memory Lenovo ThinkCentre M715q Tiny 2nd Gen (10VJ)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkCentre M715q Tiny 2nd Gen (10VJ) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkCentre M715q Tiny 2nd Gen (10VJ). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkCentre M715q Tiny 2nd Gen (10VJ).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M715 series |
| Device name | ThinkCentre M715q Tiny 2nd Gen (10VJ) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38790, 4X70W22200, 4X70W30750 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 10VJ0000.., etc. |
Order info
| Item number | SP277450 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369468511 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M715q Tiny 2nd Gen (10VJ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M715q Tiny 2nd Gen (10VJ)
Login