Computer memory Lenovo ThinkCentre M715q Tiny thin client 2nd Gen (10VL)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkCentre M715q Tiny thin client 2nd Gen (10VL) by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M715 series |
| Device name | ThinkCentre M715q Tiny Thin Client 2nd Gen (10VL) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38790, 4X70W22200, 4X70W30750 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 10VL0004US, 10VL0006US, 10VL0007US, 10VL000BUS, 10VL000DUS, 10VL000EUS, 10VL000FUS, 10VL000HUS, 10VL000JUS, 10VL000KUS, 10VL000LUS, 10VL000MUS, 10VL000PUS, 10VL000QUS, 10VL000RUS, 10VL000SUS, etc. |
Order info
| Item number | SP277453 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369468542 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M715q Tiny Thin Client 2nd Gen (10VL) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M715q Tiny thin client 2nd Gen (10VL)
Login