Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M720q Tiny (10T9)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkCentre M720q Tiny (10T9) by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M720 series |
| Device name | ThinkCentre M720q Tiny (10T9) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38790, 4X70W22200, 4X70W30750 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 10T90007TX, etc.
|
Order info
| Item number | SP371695 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578347406 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M720q Tiny (10T9) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M720q Tiny (10T9)
Login