Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M90a (11CD)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkCentre M90a (11CD) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Lenovo ThinkCentre M90a (11CD).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M90 series |
| Device name | ThinkCentre M90a (11CD) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90846, 4X70Z90844 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11CD004LBL, 11CD004LCK, 11CD004LCR, 11CD004LEE, 11CD004LEU, 11CD004LFN, 11CD004LFR, 11CD004LGE, 11CD004LHX, 11CD004LIX, 11CD004LMB, 11CD004LMD, 11CD004LMF, 11CD004LMG, 11CD004LMH, 11CD004LML, 11CD004LMS, 11CD004LMX, 11CD004LMZ, 11CD004LNX, 11CD004LPB, 11CD004LPG, 11CD004LRI, 11CD004LSP, 11CD004LTX, 11CD004LUK, 11CD004LZY, 11CD004MBL, 11CD004MCK, 11CD004MCR, 11CD004MEE, 11CD004MEU, 11CD004MFN, 11CD004MFR, 11CD004MGE, 11CD004MHX, 11CD004MIX, 11CD004MMB, 11CD004MMD, 11CD004MMF, 11CD004MMG, 11CD004MMH, 11CD004MML, 11CD004MMS, 11CD004MMX, 11CD004MMZ, 11CD004MNX, 11CD004MPB, 11CD004MPG, 11CD004MRI, 11CD004QMX, 11CD004QMZ, 11CD004QNX, 11CD004QPB, 11CD004QPG, 11CD004QRI, 11CD004QSP, 11CD004QTX, 11CD004QUK, 11CD004QZY, 11CD004RBL, 11CD004RCK, 11CD004RCR, 11CD004REE, 11CD004REU, 11CD004RFN, 11CD004RFR, 11CD004RGE, 11CD004RHX, etc.
|
Order info
| Item number | SP357016 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578196462 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M90a (11CD) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M90a (11CD)
Login