Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M90a (11CE)
8GB memory for Lenovo ThinkCentre M90a (11CE). The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkCentre M90a (11CE). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkCentre M90a (11CE).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M90 series |
| Device name | ThinkCentre M90a (11CE) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90846, 4X70Z90844 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11CE0003UK, 11CE0004EE, 11CE002GBL, 11CE002GCK, 11CE002GCR, 11CE002GEE, 11CE002GEU, 11CE002GFN, 11CE002GFR, 11CE002GGE, 11CE002GHX, 11CE002GIX, 11CE002GMB, 11CE002GMD, 11CE002GMF, 11CE002GMH, 11CE002GML, 11CE002GMS, 11CE002GMX, 11CE002GMZ, 11CE002GNX, 11CE002GPB, 11CE002GPG, 11CE002GRI, 11CE002GSP, 11CE002GTX, 11CE002GUK, 11CE002GZY, etc.
|
Order info
| Item number | SP360512 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578235208 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M90a (11CE) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M90a (11CE)
Login