Computer memory Lenovo ThinkCentre M90a Gen 3 (11VG)
Expand the memory of your Lenovo ThinkCentre M90a Gen 3 (11VG) by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkCentre M90a Gen 3 (11VG). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkCentre M90a Gen 3 (11VG).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M90 series |
| Device name | ThinkCentre M90a Gen 3 (11VG) |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11VG001LBL, 11VG001LCK, 11VG001LCR, 11VG001LEE, 11VG001LEU, 11VG001LFN, 11VG001LFR, 11VG001LGE, 11VG001LHX, 11VG001LIL, 11VG001LIX, 11VG001LMB, 11VG001LMD, 11VG001LMF, 11VG001LMG, 11VG001LMH, 11VG001LML, 11VG001LMS, 11VG001LMX, 11VG001LMZ, 11VG001LNX, 11VG001LPB, 11VG001LPG, 11VG001LRI, 11VG001LSP, 11VG001LTX, 11VG001LUK, 11VG001LZY, 11VG001MBL, 11VG001MCK, 11VG001MCR, 11VG001MEE, 11VG001MEU, 11VG001MFN, 11VG001MFR, 11VG001MGE, 11VG001MHX, 11VG001MIL, 11VG001MIX, 11VG001MMB, 11VG001MMD, 11VG001MMF, 11VG001MMG, 11VG001MMH, 11VG001MML, 11VG001MMS, 11VG001MMX, 11VG001MMZ, 11VG001MNX, 11VG001MPB, etc.
|
Order info
| Item number | SP435029 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578979348 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M90a Gen 3 (11VG) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M90a Gen 3 (11VG)
Login