Computer memory Lenovo ThinkCentre M90q (11CR)
8GB memory for Lenovo ThinkCentre M90q (11CR). The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkCentre M90q (11CR). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkCentre M90q (11CR).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M90 series |
| Device name | ThinkCentre M90q (11CR) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11CR000DBL, 11CR000DCK, 11CR000DEE, 11CR000DEU, 11CR000DFN, 11CR000DFR, 11CR000DGE, 11CR000DHX, 11CR000DIX, 11CR000DMB, 11CR000DMD, 11CR000DMF, 11CR000DMG, 11CR000DMH, 11CR000DML, 11CR000DMN, 11CR000DMS, 11CR000DMT, 11CR000DMX, 11CR000DMZ, 11CR000DNX, 11CR000DPB, 11CR000DPG, 11CR000DRI, 11CR000DSP, 11CR000DTX, 11CR000DUK, 11CR000DZY, 11CR002FBL, 11CR002FCK, 11CR002FEE, 11CR002FEU, 11CR002FFN, 11CR002FFR, 11CR002FGE, 11CR002FHX, 11CR002FIX, 11CR002FMB, 11CR002FMD, 11CR002FMF, 11CR002FMG, 11CR002FMH, 11CR002FML, 11CR002FMN, 11CR002FMS, 11CR002FMT, 11CR002FMX, 11CR002FMZ, 11CR002FNX, 11CR002FPB, 11CR002JMH, 11CR002JML, 11CR002JMN, 11CR002JMS, 11CR002JMT, 11CR002JMX, 11CR002JMZ, 11CR002JNX, 11CR002JPB, 11CR002JPG, 11CR002JRI, 11CR002JSP, 11CR002JTX, 11CR002JUK, 11CR002JZY, 11CR002KBL, 11CR002KCK, 11CR002KEE, 11CR002KEU, 11CR002KFN, 11CR002KFR, 11CR002KGE, 11CR002KHX, 11CR002KIX, 11CR002KMB, 11CR002KMD, 11CR002KMF, 11CR002KMG, 11CR002KMH, 11CR002KML, 11CR002KMN, 11CR002KMS, 11CR002KMT, 11CR002KMX, 11CR002KMZ, 11CR002KNX, 11CR002KPB, 11CR002KPG, 11CR002KRI, 11CR002KSP, 11CR002KTX, 11CR002KUK, 11CR002KZY, 11CR002LBL, 11CR002LCK, 11CR002LEE, 11CR002LEU, 11CR002LFN, 11CR002LFR, 11CR002LGE, etc.
|
Order info
| Item number | SP357019 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578196479 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M90q (11CR) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M90q (11CR)
Login