Memory for laptop Lenovo ThinkPad E485 (20KU)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkPad E485 (20KU) by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad E480 series |
| Device name | ThinkPad E485 (20KU) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70M60574 |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20KU000N.., 20KU000S.., 20KU000S.., 20KU000T.., 20KU001AUS, 20KU001KUS, etc. |
Order info
| Item number | SP272941 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369420595 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad E485 (20KU) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad E485 (20KU)
Login