Computer memory Lenovo ThinkPad E495 (20NE)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkPad E495 (20NE) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad E495 series |
| Device name | ThinkPad E495 (20NE) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38790, 4X70W22200, 4X70W30750 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20NE0000US, 20NE0001US, 20NE0004US, 20NE0005US, 20NE0007US, 20NE0008AD, 20NE0009AD, 20NE0009AT, 20NE0009BM, 20NE0009CX, 20NE0009CY, 20NE0009ED, 20NE0009EE, 20NE0009EQ, 20NE0009EU, 20NE0009FE, 20NE0009FR, 20NE0009GB, 20NE0009GE, 20NE0009GM, 20NE0009HV, 20NE0009IU, 20NE0009IW, 20NE0009MC, 20NE0009PB, 20NE0009PE, 20NE0009PG, 20NE0009RI, 20NE0009SC, 20NE0009SP, 20NE0009TX, 20NE0009UE, 20NE0009UK, 20NE0009XS, 20NE0009ZA, 20NE000AAD, 20NE000AAT, 20NE000ABM, 20NE000ACX, 20NE000ACY, 20NE000AED, 20NE000AEE, 20NE000AEQ, 20NE000AEU, 20NE000AFE, 20NE000AFR, 20NE000AGB, 20NE000AGE, 20NE000AGM, 20NE000AHV, 20NE000CMH, 20NE000CML, 20NE000CMN, 20NE000CMS, 20NE000CMX, 20NE000CMZ, 20NE000CPB, 20NE000CPE, 20NE000CPG, 20NE000CRI, 20NE000CSC, 20NE000CSP, 20NE000CTX, 20NE000CUE, 20NE000CUK, 20NE000CXS, 20NE000CZA, 20NE000DAD, 20NE000DAT, 20NE000DBM, 20NE000DCX, 20NE000DCY, 20NE000DED, 20NE000DEE, 20NE000DEQ, 20NE000DEU, 20NE000DFE, 20NE000DFR, 20NE000DGB, 20NE000DGE, 20NE000DGM, 20NE000DHV, 20NE000DIU, 20NE000DIV, 20NE000DIW, 20NE000DIX, 20NE000DMB, 20NE000DMC, 20NE000DMD, 20NE000DMH, 20NE000DML, 20NE000DMN, 20NE000DMS, 20NE000DMX, 20NE000DMZ, 20NE000DPB, 20NE000DPE, 20NE000DPG, 20NE000DRI, 20NE000DSC, etc. |
Order info
| Item number | SP301261 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369638877 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad E495 (20NE) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad E495 (20NE)
Login