Computer memory Lenovo ThinkPad L490 (20Q6)
Expand the memory of your Lenovo ThinkPad L490 (20Q6) by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad L490 series |
| Device name | ThinkPad L490 (20Q6) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38790, 4X70W22200, 4X70W30750 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20Q60002BM, 20Q60002CX, 20Q60002CY, 20Q60002EE, 20Q60002EU, 20Q60002FR, 20Q60002GB, 20Q60002GE, 20Q60002HV, 20Q60002MB, 20Q60002MC, 20Q60002MD, 20Q60002MH, 20Q60002ML, 20Q60002MS, 20Q60002MX, 20Q60002MZ, 20Q60002PB, 20Q60002PG, 20Q60002RI, 20Q60002SC, 20Q60002SP, 20Q60002TX, 20Q60002UK, 20Q60002XS, 20Q60003BM, 20Q60003CX, 20Q60003CY, 20Q60003EE, 20Q60003EU, 20Q60003FR, 20Q60003GB, 20Q60003GE, 20Q60003HV, 20Q60003MB, 20Q60003MC, 20Q60003MD, 20Q60003MH, 20Q60003ML, 20Q60003MS, 20Q60003MX, 20Q60003MZ, 20Q60003PB, 20Q60003PG, 20Q60003RI, 20Q60003SC, 20Q60003SP, 20Q60003TX, 20Q60003UK, 20Q60003XS, etc.
|
Order info
| Item number | SP368259 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578311964 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad L490 (20Q6) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad L490 (20Q6)
Login