Memory for workstation Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SQ)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SQ) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your Lenovo ThinkPad workstation.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad P17 series |
| Device name | ThinkPad P17 Gen 1 (20SQ) |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 20SQ0029BM, 20SQ0029CK, 20SQ0029CX, 20SQ0029CY, 20SQ0029EE, 20SQ0029FR, 20SQ0029GB, 20SQ0029GE, 20SQ0029GM, 20SQ0029HV, 20SQ0029IX, 20SQ0029MB, 20SQ0029MD, 20SQ0029MH, 20SQ0029ML, 20SQ0029MZ, 20SQ0029PB, 20SQ0029PG, 20SQ0029RI, 20SQ0029SC, 20SQ0029SP, 20SQ0029TX, 20SQ0029UK, 20SQ002ABM, 20SQ002ACK, 20SQ002ACX, 20SQ002ACY, 20SQ002AEE, 20SQ002AFR, 20SQ002AGB, 20SQ002AGE, 20SQ002AGM, 20SQ002AHV, 20SQ002AIX, 20SQ002AMB, 20SQ002AMD, 20SQ002AMH, 20SQ002AML, 20SQ002AMZ, 20SQ002APB, 20SQ002APG, 20SQ002ARI, 20SQ002ASC, 20SQ002ASP, 20SQ002ATX, 20SQ002AUK, 20SQ002BBM, 20SQ002BCK, 20SQ002BCX, 20SQ002BCY, etc.
|
Order info
| Item number | SP366234 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578291983 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SQ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SQ)
Login