Computer memory Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SQ) (Xeon Prozessor)
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SQ) (Xeon Prozessor) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad P17 series |
| Device name | ThinkPad P17 Gen 1 (20SQ) (Xeon Prozessor) |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 20SQ0027BM, 20SQ0027CK, 20SQ0027CY, 20SQ0027FR, 20SQ0027GB, 20SQ0027GE, 20SQ0027GM, 20SQ0027IX, 20SQ0027MB, 20SQ0027MD, 20SQ0027MH, 20SQ0027ML, 20SQ0027MS, 20SQ0027MX, 20SQ0027MZ, 20SQ0027PB, 20SQ0027PG, 20SQ0027RI, 20SQ0027SC, 20SQ0027SP, 20SQ0027TX, 20SQ0027UK, 20SQ0028BM, 20SQ0028CK, 20SQ0028CY, 20SQ0028FR, 20SQ0028GB, 20SQ0028GE, 20SQ0028GM, 20SQ0028IX, 20SQ0028MB, 20SQ0028MD, 20SQ0028MH, 20SQ0028ML, 20SQ0028MS, 20SQ0028MX, 20SQ0028MZ, 20SQ0028PB, 20SQ0028PG, 20SQ0028RI, 20SQ0028SC, 20SQ0028SP, 20SQ0028TX, 20SQ0028UK, etc.
|
Order info
| Item number | SP366237 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578291990 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SQ) (Xeon Prozessor) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad P17 Gen 1 (20SQ) (Xeon Prozessor)
Login