Memory for laptop Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S0)
Expand the memory of your Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S0) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad T14 series |
| Device name | ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S0) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB non removable, 16GB removable |
| Maximum memory | 48GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 20S00004BM, 20S00004CK, 20S00004CX, 20S00004CY, 20S00004EE, 20S00004FR, 20S00004GB, 20S00004GE, 20S00004GM, 20S00004HV, 20S00004IX, 20S00004MB, 20S00004MD, 20S00004MH, 20S00004ML, 20S00004MS, 20S00004MX, 20S00004MZ, 20S00004PB, 20S00004PG, 20S00004RI, 20S00004SC, 20S00004SP, 20S00004TX, 20S00004UK, 20S00005BM, 20S00005CK, 20S00005CX, 20S00005CY, 20S00005EE, 20S00005FR, 20S00005GB, 20S00005GE, 20S00005GM, 20S00005HV, 20S00005IX, 20S00005MB, 20S00005MD, 20S00005MH, 20S00005ML, 20S00005MS, 20S00005MX, 20S00005MZ, 20S00005PB, 20S00005PG, 20S00005RI, 20S00005SC, 20S00005SP, 20S00005TX, 20S00005UK, 20S00009BM, 20S00009CK, 20S00009CX, 20S00009CY, 20S00009EE, 20S00009FR, 20S00009GB, 20S00009GE, 20S00009GM, 20S00009HV, 20S00009IX, 20S00009MB, 20S00009MD, 20S00009MH, 20S00009ML, 20S00009MS, 20S00009MX, 20S00009MZ, 20S00009PB, 20S00009PG, 20S00009RI, 20S00009SC, 20S00009SP, 20S00009TX, 20S00009UK, 20S0000ABM, 20S0000ACK, 20S0000ACX, 20S0000ACY, 20S0000AEE, 20S0000AFR, 20S0000AGB, 20S0000AGE, 20S0000AGM, 20S0000AHV, 20S0000AIX, 20S0000AMB, 20S0000AMD, 20S0000AMH, 20S0000AML, 20S0000AMS, 20S0000AMX, 20S0000AMZ, 20S0000APB, 20S0000APG, 20S0000ARI, 20S0000ASC, 20S0000ASP, 20S0000ATX, 20S0000AUK,
20S00012IX, 20S0000MGE etc.
|
Order info
| Item number | SP357289 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578199111 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S0)
Login