Computer memory Lenovo ThinkStation P320 Tower (30BH) (Xeon Prozessor)
8GB memory for Lenovo ThinkStation P320 Tower (30BH) (Xeon Prozessor). The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkStation |
| Device series | ThinkStation P320 series |
| Device name | ThinkStation P320 Tower (30BH) (Xeon Prozessor) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70S69155, 4X70P26062 |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Attention: All ThinkStation P320 Tower models that have a Xeon processor support DDR4 UDIMM and DDR4 UDIMM ECC. All devices with an i3, i5 or i7 processor can only be upgraded with DDR4 UDIMM.
suitable for the following models: 30BH000L.., 30BH000N.., 30BH000Q.., 30BH000T.., 30BH000X.., 30BH000Y.., 30BH0011.., 30BH0012.., 30BH001G.., 30BH001H.., 30BH001J.., 30BH001K.., 30BH0023US, 30BH0026US, 30BH002BUS, 30BH002HUS, 30BH002NUS, 30BH002SUS, 30BH002VUS, 30BH002WUS, 30BH002XUS, 30BH002YUS, 30BH0030US, 30BH0032US, 30BH0033US, 30BH0036US, 30BH003F.., 30BH003J.., 30BH003P.., 30BH003Q.., 30BH003T.., 30BH003W.., 30BH003X.., 30BH003Y.., 30BH0040.., 30BH0041.., 30BH0042.., 30BH0043.., 30BH0044.., 30BH004A.., 30BH004E.., 30BH004H.., 30BH004K.., 30BH004L.., 30BH004N.., 30BH004P.., 30BH004Q.., 30BH004R.., 30BH004S.., 30BH004T.., 30BH004U.., 30BH004V.., 30BH004W.., 30BH004X.., 30BH004Y.., 30BH0050.., 30BH0056.., 30BH005V.., 30BH005X.., 30BH005Y.., 30BH0060US, 30BH0061US, 30BH0062US, 30BH0063US, 30BH0064US, 30BH0065US, 30BH0066.., 30BH0067.., 30BH0068.., 30BH0069.., 30BH006A.., 30BH006B.., 30BH006C.., 30BH006D.., 30BH006E.., 30BH006F.., 30BH006G.., 30BH006H.., 30BH006J.., 30BH006K.., 30BH006L.., 30BH006Q.., 30BH006R.., 30BH006S.., 30BH006V.., 30BH006W.., 30BH006Y.., 30BH0070.., 30BH0071.., etc. |
Order info
| Item number | SP237098 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369046993 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkStation P320 Tower (30BH) (Xeon Prozessor) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkStation P320 Tower (30BH) (Xeon Prozessor)
Login