Computer memory Lenovo ThinkStation P340 Tower (30DH)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkStation P340 Tower (30DH) by 8GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkStation P340 Tower (30DH). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkStation P340 Tower (30DH).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkStation |
| Device series | ThinkStation P340 series |
| Device name | ThinkStation P340 Tower (30DH) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z78724 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 30DH0016BL, 30DH0016CK, 30DH0016CR, 30DH0016EE, 30DH0016EU, 30DH0016FR, 30DH0016GE, 30DH0016HX, 30DH0016IX, 30DH0016MB, 30DH0016MD, 30DH0016MF, 30DH0016MG, 30DH0016MH, 30DH0016ML, 30DH0016MN, 30DH0016MS, 30DH0016MT, 30DH0016MZ, 30DH0016NX, 30DH0016PB, 30DH0016PG, 30DH0016RI, 30DH0016SA, 30DH0016SP, 30DH0016TX, 30DH0016UK, 30DH0016ZY, 30DH0017UK, 30DH0018UK, 30DH0019BL, 30DH001ACR, 30DH001BCK, 30DH001CMG, 30DH001DEU, 30DH001EEE, 30DH001FHX, 30DH001GPB, 30DH001HRI, 30DH001KZY, 30DH001LTX, 30DH001USA, 30DH0020MB, 30DH0021MD, 30DH0022MF, 30DH0023FR, 30DH0024GE, 30DH0027IX, 30DH0028ML, 30DH0029NX, 30DH005NSA, 30DH005TMB, 30DH005UMD, 30DH005VMF, 30DH005WFR, 30DH005XGE, 30DH0061IX, 30DH0062ML, 30DH0063NX, 30DH0064MH, 30DH0065MT, 30DH0066MN, 30DH0067PG, 30DH0068SP, 30DH0069MS, 30DH006AMZ, 30DH006BUK, 30DH006CUK, 30DH006DBL, 30DH006ECR, 30DH006FCK, 30DH006GMG, 30DH006HEU, 30DH006JEE, 30DH006KHX, 30DH006LPB, 30DH006MRI, 30DH006PZY, 30DH006QTX, 30DH006YSA, 30DH0074MB, 30DH0075MD, 30DH0076MF, 30DH0077UK, 30DH0078FR, 30DH0079GE, 30DH007CIX, 30DH007DML, 30DH007ENX, 30DH007FMH, 30DH007GMT, 30DH007HMN, 30DH007JPG, 30DH007KSP, 30DH007LMS, 30DH007MMZ, 30DH007NUK, 30DH007PBL, 30DH007QCR, 30DH007RCK, etc.
|
Order info
| Item number | SP357034 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578196448 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkStation P340 Tower (30DH) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkStation P340 Tower (30DH)
Login