Computer memory Lenovo V110-15AST (80TD)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo V110-15AST (80TD) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo laptop V... |
| Device series | laptop V... V110 series |
| Device name | V110-15AST (80TD) |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB (1x4GB) removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 80TD0000.., 80TD000B.., 80TD000C.., 80TD000D.., 80TD000E.., 80TD000F.., 80TD000G.., 80TD000H.., 80TD000J.., 80TD000K.., 80TD0025.., 80TD0026.., 80TD0027.., 80TD0028.., 80TD0029.., 80TD002A.., 80TD002G.., 80TD002H.., 80TD003U.., 80TD003X.., 80TD0041.., 80TD0044.., 80TD0045.., 80TD0046.., 80TD0047.., 80TD0048.., 80TD0049.., 80TD004C.., 80TD004D.., 80TD004F.., 80TD004G.., 80TD004K.., 80TD004L.., 80TD004U.., 80TD004V.., 80TD005H.., 80TD005J.., 80TD005K.., 80TD005P.., 80TD005T.., 80TD005U.., 80TD005V.., 80TD0060.., 80TD006R.., 80TD009D.., 80TD009E.., 80TD009F.., 80TD009G.., etc. |
Order info
| Item number | SP229969 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069978131 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo V110-15AST (80TD) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo V110-15AST (80TD)
Login