Computer memory Lenovo V530s-07ICB (10TX)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo V530s-07ICB (10TX) by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo V530s-07ICB (10TX).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo desktop V... |
| Device series | desktop V... V530 series |
| Device name | V530s-07ICB (10TX) |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 10TX0009.., 10TX000A.., 10TX000B.., 10TX000C.., 10TX000D.., 10TX000E.., 10TX000F.., 10TX000G.., 10TX000H.., 10TX000J.., 10TX000K.., 10TX000L.., 10TX000M.., 10TX000N.., 10TX000P.., 10TX000Q.., 10TX000S.., 10TX000T.., 10TX000U.., 10TX000V.., 10TX000W.., 10TX000X.., 10TX000Y.., 10TX0010.., 10TX0011.., 10TX0012.., 10TX0013.., 10TX0014.., 10TX0015.., 10TX0016.., 10TX0017.., 10TX0018.., 10TX0019.., 10TX001A.., 10TX001B.., 10TX001G.., 10TX001N.., 10TX001P.., 10TX001Q.., 10TX001R.., 10TX001S.., 10TX002G.., 10TX002S.., 10TX002T.., 10TX002U.., 10TX002V.., 10TX002W.., 10TX002X.., 10TX002Y.., 10TX0030.., 10TX0031.., 10TX0032.., 10TX0033.., 10TX0034.., 10TX0035.., 10TX0036.., 10TX0037.., 10TX0038.., 10TX0039.., 10TX003A.., 10TX003B.., 10TX003C.., 10TX003D.., 10TX003E.., 10TX003F.., 10TX003G.., 10TX003H.., 10TX003J.., 10TX003K.., 10TX003L.., 10TX003M.., 10TX003N.., 10TX003P.., 10TX003Q.., etc. |
Order info
| Item number | SP277324 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369467156 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo V530s-07ICB (10TX) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo V530s-07ICB (10TX)
Login