Memory for desktop Lenovo V55t 15ARE (11KJ)
8GB memory for Lenovo V55t 15ARE (11KJ). The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo V55t 15ARE (11KJ). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in V55t 15ARE (11KJ).What should be considered when upgrading RAM?
The fast dual channel mode operation is optimally supported when pairing the memory. Here the memory clock of the computer memory is doubled (= dual channel interleaved mode)
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo desktop V... |
| Device series | desktop V... V55 series |
| Device name | V55t 15ARE (11KJ) |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11KJ0000BL, 11KJ0000CK, 11KJ0000CR, 11KJ0000EE, 11KJ0000EU, 11KJ0000FR, 11KJ0000GE, 11KJ0000HX, 11KJ0000IX, 11KJ0000MB, 11KJ0000MD, 11KJ0000MG, 11KJ0000MH, 11KJ0000PB, 11KJ0000PG, 11KJ0000RI, 11KJ0000SP, 11KJ0000TX, 11KJ0000UK, 11KJ0000ZY, 11KJ0001BL, 11KJ0001CK, 11KJ0001CR, 11KJ0001EE, 11KJ0001EU, 11KJ0001FR, 11KJ0001GE, 11KJ0001HX, 11KJ0001IX, 11KJ0001MB, 11KJ0001MD, 11KJ0001MG, 11KJ0001MH, 11KJ0001PB, 11KJ0001PG, 11KJ0001RI, 11KJ0001SP, 11KJ0001TX, 11KJ0001UK, 11KJ0001ZY, 11KJ0006BL, 11KJ0006CK, 11KJ0006CR, 11KJ0006EE, 11KJ0006EU, 11KJ0006FR, 11KJ0006GE, 11KJ0006HX, 11KJ0006IX, 11KJ0006MB, 11KJ0009MS, 11KJ0009MX, 11KJ0009MZ, 11KJ0009NX, 11KJ0009PB, 11KJ0009PG, 11KJ0009RI, 11KJ0009SP, 11KJ0009TX, 11KJ0009UK, 11KJ0009ZY, 11KJ000CBL, 11KJ000CCK, 11KJ000CCR, 11KJ000CEE, 11KJ000CEU, 11KJ000CFN, 11KJ000CFR, 11KJ000CGE, 11KJ000CHX, 11KJ000CIL, 11KJ000CIX, 11KJ000CMB, 11KJ000CMD, 11KJ000CMF, 11KJ000CMG, 11KJ000CMH, 11KJ000CML, 11KJ000CMS, 11KJ000CMX, 11KJ000CMZ, 11KJ000CNX, 11KJ000CPB, 11KJ000CPG, 11KJ000CRI, 11KJ000CSP, 11KJ000CTX, 11KJ000CUK, 11KJ000CZY, 11KJ000FBL, 11KJ000FCK, 11KJ000FCR, 11KJ000FEE, 11KJ000FEU, 11KJ000FFN, 11KJ000FFR, 11KJ000FGE, 11KJ000FHX, 11KJ000FIL, 11KJ000FIX, etc.
|
Order info
| Item number | SP369945 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578330545 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo V55t 15ARE (11KJ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo V55t 15ARE (11KJ)
Login