Memory for laptop Lenovo Yoga 13w Gen 2 (82YR)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Yoga 13w Gen 2 (82YR) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Yoga |
| Device series | Yoga 13w series |
| Device name | Yoga 13w Gen 2 (82YR) |
| Memory ex works | 8GB non removable |
| Maximum memory | 40GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82YR0003BM, 82YR0003CK, 82YR0003FR, 82YR0003GE, 82YR0003GM, 82YR0003HV, 82YR0003IX, 82YR0003MB, 82YR0003MH, 82YR0003MZ, 82YR0003NS, 82YR0003PB, 82YR0003PG, 82YR0003RI, 82YR0003SC, 82YR0003SP, 82YR0003UK, 82YR0004BM, 82YR0004CK, 82YR0004FR, 82YR0004GE, 82YR0004GM, 82YR0004HV, 82YR0004IX, 82YR0004MB, 82YR0004MH, 82YR0004MZ, 82YR0004NS, 82YR0004PB, 82YR0004PG, 82YR0004RI, 82YR0004SC, 82YR0004SP, 82YR0004UK, 82YR0005BM, 82YR0005CK, 82YR0005FR, 82YR0005GE, 82YR0005GM, 82YR0005HV, 82YR0005IX, 82YR0005MB, 82YR0005MH, 82YR0005MZ, 82YR0005NS, 82YR0005PB, 82YR0005PG, 82YR0005RI, 82YR0005SC, 82YR0005SP, etc.
|
Order info
| Item number | SP512255 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488763229 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Yoga 13w Gen 2 (82YR) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Yoga 13w Gen 2 (82YR)
Login