Memory for laptop Medion Erazer X7841 (MD60084)
Expand the memory of your Medion Erazer X7841 (MD60084) by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Medion |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Medion Erazer laptop |
| Device series | Erazer laptop X7800 series |
| Device name | Erazer X7841 (MD60084) |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | MSN: 30020974 |
Order info
| Item number | SP231486 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069992144 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Medion Erazer X7841 (MD60084) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Medion Erazer X7841 (MD60084)
Login