Computer memory Medion Erazer X7841 (MD99729)
The RAM memory expands the memory capacity of Medion Erazer X7841 (MD99729) by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Medion Erazer X7841 (MD99729). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Erazer X7841 (MD99729).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Medion |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Medion Erazer laptop |
| Device series | Erazer laptop X7800 series |
| Device name | Erazer X7841 (MD99729) |
| Memory ex works | 12GB (1x8GB + 1x4GB) |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | MSN: 30019998 |
Order info
| Item number | SP162399 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069334128 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Medion Erazer X7841 (MD99729) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Medion Erazer X7841 (MD99729)
Login