Computer memory QNAP TS-2888X
The RAM memory expands the memory capacity of QNAP TS-2888X by 8GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-2888 series |
| Device name | TS-2888X |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 512GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP281765 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369515116 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-2888X |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-2888X
Login