Computer memory QNAP TVS-672N-i3-4G
The RAM memory expands the memory capacity of QNAP TVS-672N-i3-4G by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TVS |
| Device series | NAS TVS TVS-x72N series |
| Device name | TVS-672N-i3-4G |
| Manufacturer Reference No. | RAM-8GDR4K0-SO-2666, RAM-8GDR4T0-SO-2666, RAM-8GDR4K0-SO-2400, RAM-8GDR4K1-SO-2400 |
| Memory ex works | 4GB (2x2GB) |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP328693 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369917453 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TVS-672N-i3-4G |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TVS-672N-i3-4G
Login