Memory for storage/NAS QNAP TVS-872N-i3-8G
Expand the memory of your QNAP TVS-872N-i3-8G by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TVS |
| Device series | NAS TVS TVS-x72N series |
| Device name | TVS-872N-i3-8G |
| Manufacturer Reference No. | RAM-8GDR4K0-SO-2666, RAM-8GDR4T0-SO-2666, RAM-8GDR4K0-SO-2400, RAM-8GDR4K1-SO-2400 |
| Memory ex works | 8GB (2x4GB) |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP328690 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369917422 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TVS-872N-i3-8G |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TVS-872N-i3-8G
Login