Memory for desktop HP Elite 880 G9 (Tower PC)
Expand the memory of your HP Elite 880 G9 (Tower PC) by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for HP Elite 880 G9 (Tower PC). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Elite 880 G9 (Tower PC).Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- The system supports non ECC SO-DIMM or ECC SO-DIMM. Memory modules with identifier ECC have an error correction (error correction code).
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | HP Elite |
| Device series | Elite 880 series |
| Device name | Elite 880 G9 (Tower PC) |
| Memory ex works | 64GB |
| Maximum memory | 192GB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP462010 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488255168 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Elite 880 G9 (Tower PC) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Elite 880 G9 (Tower PC)
Login