Memory for barebone Intel NUC 13 Extreme Compute Element NUC13SBBi5
The RAM memory expands the memory capacity of Intel NUC 13 Extreme Compute Element NUC13SBBi5 by 8GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Barebone |
| Device family | Intel NUC 13 Extreme Compute Element |
| Device series | NUC 13 Extreme Compute Element NUC13 series |
| Device name | NUC 13 Extreme Compute Element NUC13SBBi5 |
| Maximum memory | 96GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP461961 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488254680 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel NUC 13 Extreme Compute Element NUC13SBBi5 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel NUC 13 Extreme Compute Element NUC13SBBi5
Login