Computer memory Lenovo LOQ 16IRH8 (82XW)
The memory increases the RAM memory of Lenovo LOQ 16IRH8 (82XW) by 8GB. The memory module has 262 Pin SO DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo LOQ |
| Device series | LOQ 16 series |
| Device name | LOQ 16IRH8 (82XW) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB |
| Maximum memory | 96GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 82XW000BFR, 82XW000FMX, 82XW000GMX, 82XW000HMX, 82XW000JMX, 82XW000KMX, 82XW000LMX, 82XW000MMX, 82XW000PFR, 82XW000UBM, 82XW000VBM, 82XW000WBM, 82XW000XSP, 82XW0013SP, 82XW0014SP, 82XW0016TX, 82XW0017TX, 82XW0018TX, 82XW0019TX, 82XW001ATX, 82XW001BTX, 82XW001NFR, 82XW001PFR, 82XW001QFR, 82XW001XFR, 82XW001YFR, 82XW0020FR, 82XW0021GM, 82XW0022GM, 82XW0027CY, 82XW002EUK, 82XW002FMX, 82XW002GMX, 82XW002HMX, 82XW002JMX, 82XW002KMX, 82XW002MMX, 82XW002NMX, 82XW002PMX, 82XW002QMX, 82XW0031MH, 82XW0032MB, 82XW0033MX, 82XW004DMX, 82XW0054MX, 82XW0055GE, 82XW0056GE, 82XW0058RM, 82XW005ELT, 82XW005LGM, etc.
|
Order info
| Item number | SP474431 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488379369 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo LOQ 16IRH8 (82XW) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo LOQ 16IRH8 (82XW)
Login