Computer memory Lenovo LOQ Tower 17IRR9 (90X0)
Expand the memory of your Lenovo LOQ Tower 17IRR9 (90X0) by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo LOQ Tower 17IRR9 (90X0).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo LOQ Tower |
| Device series | LOQ Tower 17 series |
| Device name | LOQ Tower 17IRR9 (90X0) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 128GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 90X00006MH, 90X00007FC, 90X00008FC, 90X00009FC, 90X0000ASP, 90X0000EGE, 90X0000FGE, 90X0000LMZ, 90X0000PRM, 90X0000QRM, 90X0000RRI, 90X0000SRI, 90X0000TRI, 90X00013GE, 90X00016FC, 90X00018MK, 90X00019MW, 90X0001AMW, 90X0001BMW, 90X0001DMW, 90X0001EMW, 90X0001FMW, 90X0001GMW, 90X0001HRM, 90X0001KFC, 90X0001MFC, 90X0001NFC, 90X0001PFC, 90X0001QFC, 90X0001RES, 90X0001SPG, 90X0001TPL, 90X0001UPL, 90X0001VPL, 90X0001WPL, 90X0001XPL, 90X0001YES, 90X00020ES, 90X00022RI, 90X00025ES, 90X00026ES, 90X00027ES, 90X00028MH, 90X00029MH, 90X0002AMH, 90X0002BMH, 90X0002CMZ, 90X0002DMZ, 90X0002EPG, 90X0002FPG, etc.
|
Order info
| Item number | SP533277 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488975561 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo LOQ Tower 17IRR9 (90X0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo LOQ Tower 17IRR9 (90X0)
Login