Computer memory Lenovo ThinkCentre M90s Gen 3 (11TW)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkCentre M90s Gen 3 (11TW) by 8GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkCentre M90s Gen 3 (11TW). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkCentre M90s Gen 3 (11TW).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M90 series |
| Device name | ThinkCentre M90s Gen 3 (11TW) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 11TW000DBL, 11TW000DCK, 11TW000DCR, 11TW000DEE, 11TW000DEU, 11TW000DFN, 11TW000DFR, 11TW000DGE, 11TW000DHX, 11TW000DIL, 11TW000DIX, 11TW000DMB, 11TW000DMD, 11TW000DMF, 11TW000DMG, 11TW000DMH, 11TW000DML, 11TW000DMS, 11TW000DMX, 11TW000DMZ, 11TW000DNX, 11TW000DPB, 11TW000DPG, 11TW000DRI, 11TW000DSP, 11TW000DTX, 11TW000DUK, 11TW000DZY, 11TW000EBL, 11TW000ECK, 11TW000ECR, 11TW000EEE, 11TW000EEU, 11TW000EFN, 11TW000EFR, 11TW000EGE, 11TW000EHX, 11TW000EIL, 11TW000EIX, 11TW000EMB, 11TW000EMD, 11TW000EMF, 11TW000EMG, 11TW000EMH, 11TW000EML, 11TW000EMS, 11TW000EMX, 11TW000EMZ, 11TW000ENX, 11TW000EPB, etc.
|
Order info
| Item number | SP435041 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578979461 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M90s Gen 3 (11TW) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M90s Gen 3 (11TW)
Login