server memory DellPowerEdge R470 - (Intel Xeon 6) (5600MHz)
96GB RAM Upgrade for server Dell PowerEdge R470 - (Intel Xeon 6) (5600MHz). The offered DDR5 RAM memory has a speed of 5600MHz PC5-44800R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 96GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
Order info
| Item number | SP571309 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169420094 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge R470 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge R470 - (Intel Xeon 6) (5600MHz)
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Dell datasheet concerning the maximum RAM amount for the PowerEdge R470 - (Intel Xeon 6) (5600MHz) is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login