Memory for storage/NAS QNAP TS-h1290FX-7232P-64G
Expand the memory of your QNAP TS-h1290FX-7232P-64G by 128GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Special features when upgrading the main memory
Sie können RDIMM Computer memory or LRDIMM Computer memory einsetzen. LRDIMM memory sind gerade dann empfehlenswert, wenn große memorykapazitäten erreicht werden sollen.
Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed.
Computer memory - info
| Memory size | 128GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600 |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | LRDIMM (ECC LR DIMM) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-h1290FX series |
| Device name | TS-h1290FX-7232P-64G |
| Memory ex works | 64GB (8x8GB) |
| Maximum memory | 1TB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP414906 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578779702 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-h1290FX-7232P-64G |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-h1290FX-7232P-64G
Login