Computer memory QNAP TS-h1290FX-7232P-64G
64GB memory for QNAP TS-h1290FX-7232P-64G. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.Special features when upgrading the main memory
Sie können RDIMM Computer memory or LRDIMM Computer memory einsetzen. LRDIMM memory sind gerade dann empfehlenswert, wenn große memorykapazitäten erreicht werden sollen.
Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed.
Computer memory - info
| Memory size | 64GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-h1290FX series |
| Device name | TS-h1290FX-7232P-64G |
| Memory ex works | 64GB (8x8GB) |
| Maximum memory | 1TB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP414911 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578779603 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-h1290FX-7232P-64G |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-h1290FX-7232P-64G
Login