Server-Mainboard memory SupermicroH8SCM
The memory increases the RAM of your Supermicro H8SCM server by 16GB (2x8GB). The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your Server-Mainboard upgraded safely.Information on memory configuration
- Sie können entweder ECC UDIMM or RDIMM memory verwenden.
- At deployment of UDIMM ECC memories a maximum of 4 memory slots per CPU may be used.
- UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared.
4GB / 8GB
| RAM / CPU Slot | DIMM A1 | DIMM A2 | DIMM B1 | DIMM B2 |
| UDIMM ECC | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB |
| RDIMM |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB /32GB | 4GB / 8GB / 16GB /32GB | 4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server-Mainboard |
| Device family | Supermicro mainboard H... |
| Device series | mainboard H... H8S series |
| Device name | H8SCM |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared.
|
Order info
| Item number | SP159912 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069313918 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro H8SCM |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
Login