Memory for Server-Mainboard Supermicro H8SCM
The memory increases the RAM of your Supermicro H8SCM server by 16GB (2x8GB). The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Supermicro H8SCM. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in H8SCM.Information on memory configuration
- Sie können entweder ECC UDIMM or RDIMM memory verwenden.
- At deployment of UDIMM ECC memories a maximum of 4 memory slots per CPU may be used.
- UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared.
4GB / 8GB
| RAM / CPU Slot | DIMM A1 | DIMM A2 | DIMM B1 | DIMM B2 |
| UDIMM ECC | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB | 4GB / 8GB |
| RDIMM |
4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
4GB / 8GB / 16GB /32GB | 4GB / 8GB / 16GB /32GB | 4GB / 8GB / 16GB / 32GB |
Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server-Mainboard |
| Device family | Supermicro mainboard H... |
| Device series | mainboard H... H8S series |
| Device name | H8SCM |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared.
|
Order info
| Item number | SP159909 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069313895 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro H8SCM |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
Login