Computer memory Synology DiskStation DS2412+
16GB (2x8GB) memory for Synology DiskStation DS2412+. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Synology |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Synology DiskStation |
| Device series | DiskStation DS2000 series |
| Device name | DiskStation DS2412+ |
| Memory ex works | 2GB (1x2GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | If you want to use both memory slots, you have to install a memory kit of two identical memory modules. A combination of different capacities is not possible. |
Order info
| Item number | SP167351 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069379501 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Synology DiskStation DS2412+ |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Synology DiskStation DS2412+
Login