Computer memory Synology DiskStation DS3615xs
The memory increases the RAM memory of Synology DiskStation DS3615xs by 16GB (2x8GB). The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB (2x8GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Synology |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Synology DiskStation |
| Device series | DiskStation DS3000 series |
| Device name | DiskStation DS3615xs |
| Manufacturer Reference No. | RAMEC1600DDR3-8GBX2 |
| Memory ex works | 4GB (2x2GB) |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP152175 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069254846 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Synology DiskStation DS3615xs |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Synology DiskStation DS3615xs
Login