Memory for server Acer Altos R380 F2
The memory increases the RAM of your Acer Altos R380 F2 server by 16GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- ECC UDIMM, RDIMM and LRDIMM cannot be operated together!
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Acer Altos |
| Device series | Altos R380 series |
| Device name | Altos R380 F2 |
| Maximum memory | 768GB |
| Memory Slots | 24 |
Order info
| Item number | SP146533 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069214727 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Altos R380 F2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Altos R380 F2
Login