Memory for server Acer Altos R380 F2
The server-RAM memory expands the memory capacity of Acer Altos R380 F2 by 32GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3L-12800L 4Rx4 (4DRx4 DDP). These are LRDIMM (ECC LR DIMM) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for Acer Altos R380 F2. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Altos R380 F2.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- ECC UDIMM, RDIMM and LRDIMM cannot be operated together!
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800L |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | LRDIMM (ECC LR DIMM) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Acer Altos |
| Device series | Altos R380 series |
| Device name | Altos R380 F2 |
| Maximum memory | 768GB |
| Memory Slots | 24 |
Order info
| Item number | SP471763 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488352751 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Altos R380 F2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Altos R380 F2
Login