server memory CiscoUCS C420 M3
The memory increases the RAM of your Cisco UCS C420 M3 server by 16GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Which memory configuration is possible?
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
| Technologie |
1 CPU 12Slot |
2 CPU 24Slot | 4 CPU 48Slot |
|---|---|---|---|
| RDIMM | 192GB RAM (12 x 16GB) | 384GB RAM (24 x 16GB) | 768GB RAM (48 x 16GB) |
| LRDIMM | 384GB RAM (12 x 32GB) |
768GB RAM (24 x 32GB) |
1,5TB RAM (48 x 32GB) |
Principles of memory assembly
-
Each CPU has 4 memory channels with 3 memory slots each
-
Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed
-
Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind or komplett auf RDIMM or LRDIMMcomputer memory upgrade.
-
memorysteckplätze for die kein Prozessor vorhanden ist dürfen nicht bestückt werden
-
Höhere memoryfrequenzen passen sich ggf. anderen memorytaktungen in der Systemumgebung an and unterstützen entsprechend langsamere Taktraten
-
The low voltage memories with 1.35V are clocked with 1.5V when mixed with 1.5V memories via the fallback option in the memory.
Memory configuration for good system performance
- Verteilen Sie die memory gleichmäßig auf die memorysteckplätze and gleichmäßig auf die CPUs
- Wenn mehr als eine CPU vorhanden sind, sollten die memory pro CPU identisch (gespiegelt zur anderen CPU) bestückt werden.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Cisco |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Cisco UCS |
| Device series | UCS C400 series |
| Device name | UCS C420 M3 |
| Manufacturer Reference No. | UCS-MR-1X162RY-A, UCS-MR-1X162RY-E |
| Maximum memory | 1.5TB / 1,5TB according to manufacturer |
| Memory Slots | 48 |
Order info
| Item number | SP232080 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069998160 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Cisco UCS C420 M3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Cisco UCS C420 M3
Login