Memory for server Cisco UCS C420 M3
The memory increases the RAM of your Cisco UCS C420 M3 server by 32GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3L-12800R 4Rx4 (4DRx4 DDP). These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for Cisco UCS C420 M3. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in UCS C420 M3.Which memory configuration is possible?
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
| Technologie |
1 CPU 12Slot |
2 CPU 24Slot | 4 CPU 48Slot |
|---|---|---|---|
| RDIMM | 192GB RAM (12 x 16GB) | 384GB RAM (24 x 16GB) | 768GB RAM (48 x 16GB) |
| LRDIMM | 384GB RAM (12 x 32GB) |
768GB RAM (24 x 32GB) |
1,5TB RAM (48 x 32GB) |
Principles of memory assembly
-
Each CPU has 4 memory channels with 3 memory slots each
-
Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed
-
Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind or komplett auf RDIMM or LRDIMMcomputer memory upgrade.
-
memorysteckplätze for die kein Prozessor vorhanden ist dürfen nicht bestückt werden
-
Höhere memoryfrequenzen passen sich ggf. anderen memorytaktungen in der Systemumgebung an and unterstützen entsprechend langsamere Taktraten
-
The low voltage memories with 1.35V are clocked with 1.5V when mixed with 1.5V memories via the fallback option in the memory.
Memory configuration for good system performance
- Verteilen Sie die memory gleichmäßig auf die memorysteckplätze and gleichmäßig auf die CPUs
- Wenn mehr als eine CPU vorhanden sind, sollten die memory pro CPU identisch (gespiegelt zur anderen CPU) bestückt werden.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 4Rx4 (4DRx4 DDP) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | DDP |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Cisco |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Cisco UCS |
| Device series | UCS C400 series |
| Device name | UCS C420 M3 |
| Maximum memory | 1.5TB / 1,5TB according to manufacturer |
| Memory Slots | 48 |
Order info
| Item number | SP465909 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488294266 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Cisco UCS C420 M3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Cisco UCS C420 M3
Login