Memory for laptop HP EliteBook 745 G3
Expand the memory of your HP EliteBook 745 G3 by 16GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for HP EliteBook 745 G3. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in EliteBook 745 G3.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP EliteBook |
| Device series | EliteBook 745 series |
| Device name | EliteBook 745 G3 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: T4H58EA, etc. |
Order info
| Item number | SP151813 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069251289 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP EliteBook 745 G3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP EliteBook 745 G3
Login