Memory for laptop HP EliteBook 745 G3
The RAM memory expands the memory capacity of HP EliteBook 745 G3 by 8GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP EliteBook |
| Device series | EliteBook 745 series |
| Device name | EliteBook 745 G3 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: T4H58EA, etc. |
Order info
| Item number | SP151815 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069251302 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP EliteBook 745 G3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP EliteBook 745 G3
Login